Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.06.2018 16:56:38 

yorksmecka.pce

                                                                                                       
 Potraviny jedovaté pro psy


Většina chovatelů a majitelů psů jistě ví, že běžná lidská strava je pro psa nevhodná. Neobsahuje potřebné množství výživných látek, nezajistí psovi patřičný vývoj kostry nebo potřebnou kvalitu srsti. Na druhou stranu hodně majitelů občas pejskovi dopřeje něco ze zakázaného ovoce. Kousek koláče , oplatky nebo dokonce zbytky od oběda či jiné pochoutky. Ne každý majitel je ale seznámen s potravinami, které psům zdraví přímo poškozují nebo dokonce ohrožují jejich život. Pro nás jsou to běžné potraviny nebo dokonce oblíbené pochoutky, tak proč psovi nedopřát také nějaké potěšení, řeknou si mnozí.


avokádo: plod avokáda:

Obsahuje: persin, vysoce toxickou látku
Způsobuje: dráždivý a neustávající kašel, katar, dýchavičnost, otoky plic, poškození srdce, smrt psa
První pomoc: ihned po konzumaci se snažit vyvolat zvracení a okamžitě navštívit veterináře. Jestliže nevíte kdy váš pes avokádo sežral, ihned navštivte veterináře.
 
cibule:

Obsahuje: alylpropylsulfid a N-propyldysulfid, což jsou toxické látky
Způsobuje: průjem, zvracení, zrychlené dýchání, poškození červených krvinek, takzvanou hemolýzu
První pomoc: případné pozření malého množství cibule (např. kousek spadený na podlahu při vaření) nebude mít pravděpodobně na psa žádný viditelný dopad. Pokud váš pes sežral velké množství co nejdříve vyvolejte zvracení, podaří-li psovi většinu vyzvrátit, ponechte jej v klidu odpočívat, nekrmte ho a stále kontrolujte jeho stav. Jestliže pes již vykazuje známky otravy, nezkoušejte mu sami pomoci a okamžitě jeďte k veterináři.


česnek:

Obsahuje: toxickou látku N-propyldysulfid
Způsobuje: chudokrevnost
První pomoc: v případě pozření malého množství ponechejte psa v klidu a celý den jej sledujte. Při zhoršování stavu okamžitě kontaktujte veterináře. Jestliže pes pozře velké množství česneku, vyvolejte zvracení a navštivte veterináře. Když pes vykazuje známky otravy na nic nečekejte a okamžitě jeďte k veterináři.

 
čokoláda:
Obsahuje: alkaloid zvaný teobromin a kofein
Způsobuje: neklid, zrychlené dýchání, zvracení, střevní potíže, časté močení, poškození srdečního svalu, smrt. Malému psovi stačí kousek čokolády a může být velmi vážně ohrožen na životě. Nejnebezpečnější je pro psa čokoláda hořká nebo na vaření. Čím větší obsah kakaa, tím je čokoláda nebezpečnější.
První pomoc: v případě, že pes snědl malé množství a my jsme včas zasáhli, snažíme se okamžitě vyvolat zvracení. V případě, že pes sežral celou bonboniéru nebo se již začaly projevovat známky otravy, ihned vyhledáme veterináře. Ten může psovi zachránit život aplikováním infuze na vyplavení jedovatých látek a zmírnit další projevy otravy.
 
 
hroznové víno a rozinky:

Obsahuje: nebezpečné toxické látky (zatím nevíme jaké přesně)
Způsobuje: střevní potíže, průjem, křeče, selhání ledvin a v některých případech i smrt
První pomoc: při požití malého množství (1 až 2 kuličky) nemusíme panikařit, pes nebude mít pravděpodobně žádné viditelné známky potíží. Při sežrání většího množství hroznového vína nebo smlsne-li si pes na celém sáčku sušených rozinek, budeme se mu snažit vyvolat zvracení. Nic nezkazíme, kontaktujeme-li veterináře telefonicky a stav psa mu popíšeme. Příznaky se mohou projevit až za několik hodin, proto psa fyzicky nezatěžujeme a pravidelně kontrolujeme. Jestliže se bude psův stav zhoršovat, neprodleně vyhledáme veterinární pomoc.


Mléko kravské a kozí mléko ve sklenici:

Obsahuje: mléčný cukr – laktózu, kterou psí organismus nedokáže strávit
Způsobuje: průjem až křeče
První pomoc: nevolnost většinou odezní sama, takže pokud pes nevypil celý sud mléka, nemusíme nijak zasahovat. Necháme psa v klidu odpočívat a občas jej zkontrolujeme. Vynecháme denní krmnou dávku a poté nasadíme dietní stravu až do úplné úpravy trávení. Při výraznější reakci raději co nejdříve kontaktujeme veterináře.

Ořechy vlašské, lískové, makadamové, arašídy, kešu, mandle a dalšísmšs ořechů:

Obsahuje: toxické látky ohrožující zdraví psů
Způsobuje: pes je unavený, bez chuti k jakékoliv aktivitě, malátný, často se objevuje průjem, pes jen polehává bez radosti z pohybu, srdce psovi rychle buší a má zvýšenou teplotu, v některých případech vede otrava až k úmrtí
První pomoc: příznaky otravy se mohou objevit až po několika hodinách, proto je velmi důležité co nejdříve vyhledat lékaře


Umělé sladidlo a výrobky které jej obsahují:

Obsahuje: xyliol
Způsobuje: snižuje hladinu cukru v krvi, způsobuje problémy s koordinací celého těla a křeče
První pomoc: okamžitá návštěva veterináře, může končit až smrtí psa
 
 
 

TOPlist
Webovou stránku snadno a rychle