DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.04.2019 18:25:53 

yorksmecka.pce

ZAMYŠLENÍ
ZAMYŠLENÍ
Lásku k pejskům přehlušuje touha po atrakci.

Jorkšírský teriér - úžasní pejsci! Milí rošťáci, velmi přizpůsobiví, temperamentní i klidní, chytří, učenliví, paličatí i trucovití, méně či více mazliví, ale v každém případě naprosto oddaní, důvěřiví a milující  - prostě miláčkové. Vezmeme-li v úvahu navíc jejich velikost a nelínající srst, no kdo by si jorkšírka doma nepřál mít? 
 
Zastavím se právě u velikosti jorkšírka. Nejsou kategorizováni na mini, střední a velké, jak se mnozí domnívají. Stejně tak, jako nejsou kategorizováni lidé - jsou prostě jen jorkšírci a jen lidé. Někteří dorostou méně, jiní více. Standart říká, že by se měl jorkšírský teriér pohybovat váhově mezi 1,80 kg až 3,20 kg. Bohužel, standart hovoří pouze o váze, nikoliv o výšce v kohoutku a délce zad. Či-li i prostorově zvýrazněný jorkšírek může váhově splňovat standart a naopak. 

V poslední době začala být sháňka po pidimini jorkšírcích. Nezkušení toužící budoucí majitelé dychtivě prohlížejí inzeráty a vybírají ty, kde nabízející hovoří o osvědčených opakovaných spojeních a uvádí konkrétní nízkou váhu štěňátka, kterou zaručeně v dospělosti bude mít.  

Vážení zájemci, opravdu těmto tvrzením věříte?? Opravdu si myslíte, že štěňátka z opakovaných vrhů, byť po stejných rodičích, se rodí jako vyrobená přes kopírák?? Vždyť i v jednom vrhu jsou štěňátka, která v dospělosti dorostou různých velikostí! Podobné je to i se zbarvením dospělých jedinců - jorkšírci se vybarvují do dvou let, mnohdy i déle. Opravdu věříte, že v několika týdnech věku se dá určit konečné vybarvení?
Převeďte si všechno na lidská miminka. Co o nich můžeme v batolecím věku tvrdit, co můžeme tvrdit, jak budou v dospělosti vypadat? Stejným rodičům se rodí podobou naprosto stejní potomci? Výška a váha se vypočítává aritmetickým průměrem? Nezdědí děti vzhled často po prarodičích nebo jiném předkovi a z rodičů si nevezmou kolikrát téměř nic? 

To by to bylo strašně jednoduché! Naopak, je to velmi složité, neboť je vše dáno geneticky a zdaleka ne jenom po rodičích. Týká se to jak vzrůstu, tak váhy, stejně tak zbarvení či kvality srsti a dalšího. Genetičtí experti by mohli být šmahem bez práce, nepotřebovali by zkoumat, porovnávat, luštit genetické kódy, stačilo by, aby si pořídili pomyslné skleněné koule, které zřejmě mnozí ti, co nabízejí štěňátka a troufají si tvrdit jak budou v dospělosti vypadat, mají.  

Ještě bych se ráda zastavila u pidimini štěňátek. Budu se zabývat pouze štěňátky bez PP.
Často jsou nabízená štěňátka záměrně vydávána za věkem starší, než kolik jim ve skutečnosti opravdu je. To proto, že se nabídka prostě uměle uzpůsobí poptávce. Na odbyt jdou přece především co nejmenší miminka. Chcete mini jorka, toužíte po miništěňátku? Máte ho mít! Co na tom, že štěně kolikrát pětitýdenní se vydá za sedmitýdenní, jen aby vypadalo malinkaté. Takové miminko by přitom mělo být ještě u maminky a dopřávat si lásky a tepla rodného pelíšku. "Výhoda" těchto podvodů je oboustranná - "chovatel" rychle prodá, ubudou mu výdaje a práce okolo štěňátek, a nový majitel je spokojený, že má doma vytouženou "pidimini hračku".
Jenže .... štěňátko se ocitne v novém domově a v nové rodině nastane rozčarování. Nejenže nebylo štěňátko naprosto připraveno na cestu "do světa" - není socializované, není samostatné, nechce papat, ale kolikrát je podvyživené /aby vypadalo co nejmenší/, začervené, nenaočkované. Ani okamžitá odborná sebelepší, a pochopitelně finančně mnohdy velmi náročná, veterinární péče kolikrát nepomůže a štěňátko umře. Zklamání a lítost je pak nezměrná. 

Při dotazu zájemce, zda nebude jorkšírek v dospělosti přerostlý, zda nebude mít nad 2 kg, posílám dotyčného opravdu "dopryč"!! Jednak bych musela lhát, protože to opravdu na malém štěněti nepoznám, a za další, dvoukilový jorkšírek přece není přerostlý!!

Takže znovu doporučuji k zamyšlení, co jsem psala výše - převeďte si tuto problematiku na lidská miminka... Můžeme se pouze domnívat a odhadovat - slabý základ pro tvrzení.
 A TAKTO JE TO I U PEJSKŮ. 
Autor článku: Zd. Tichá, září 2010
Webovou stránku snadno a rychle